El programa va ser aprovat al Ple i Assemblea de Presidents de Junta Central Fallera corresponents al mes de desembre.

Els actes oficials que es realitzaran per a les Falles de València 2018 fins el proper 19 de març són els següents:

Divendres 19 de gener
21:30 hores
Gala de la Cultura al Palau de les Arts

Dissabte, 20 de gener
18:00 hores
Gala de la Cultura Infantil al Palau de les Arts

Divendres 26 de gener
21:30 hores
Exaltació de la Fallera Major de València, Rocío Gil Uncio i la la seua Cort d’Honor al Palau de la Musica. Al finalitzar l’exaltació, espectacle pirotècnic amb efectes de llum i color.

Dissabte 27 de gener
18:00 hores
Exaltació de la Fallera Major Infantil de València, Daniela Gómez de los Ángeles, i la seua Cort d’Honor al Palau de la Musica. Al finalitzar l’exaltació, espectacle pirotècnic amb efectes de llum i color.

Dimarts 30 de gener i dimecres 31 de gener
De 10:00 a 14:00 hores i de 16:00 a 21:00 hores
Recepció dels ninots per a l’Exposició del Ninot al Museu de las Ciències.

Divendres 2 de febrer
19:00 hores
Inauguració de l’ Exposició del Ninot. Al finalitzar, espectacle pirotècnic amb efectes de llum i color.

Dissabte 3 de febrer
12:00 hores
Presentació del Llibre Faller i de las activitats complementaries. Exposició del Ninot.

Dijous 8 de febrer
21:30 hores
Gala de la Pirotècnia al Palau de l’ Exposició

Dissabte 10 de febrer
09:00 hores
Intercambi de fotografies entre la Fallera Major Infantil de València i les falleres majors infantils de les comissions al Palau de l’  Exposició.
09:15 hores
Olivereta / Poblats al Sud / Quart de Poblet – Xirivella

10:30 hores
Benicalap / Campanar / Patraix / Mislata

11:45 hores
Pla del Reial – Benimaclet / Jesús / Rascanya

13:00 hores
Quatre Carreres / Creu Coberta / Algirós

15:45 hores
Intercanvi de fotografies entre la Fallera Major de València i les falleres majors de les comissions i imposició de bunyols d´or amb fulles de llorer i brillants per la Fallera Major de València al Palau de l’ Exposició.

16 hores
Botànic – la Petxina

17 hores
Algirós

18 hores
Patraix

10 hores
Mislata

Diumenge 11 de febrer
09:00 hores
Intercanvi de fotografies entre la Fallera Major de València i les falleres majors de les comissions i imposició de bunyols d´or amb fulles de llorer i brillants per la Fallera Major de València al Palau de l’ Exposició.

09:15 hores
Quart de Poblet – Xirivella

10:30 hores
Poblats al Sud

11:30 hores
Rascanya

12:30 hores
La Roqueta-Arrancapins

16 hores
Pla del Reial – Benimaclet

17 hores
Benimàmet – Burjassot – Beniferri

18 hores
El Pilar-Sant Francesc

19:00 hores
Benicalap y Campanar

Divendres, 16 de febrer
18:00 hores Gala infantil  amb lliurament de premis d’esports.

Dissabte 17 de febrer
09:00 hores
Intercanvi de fotografies entre la Fallera Major Infantil de València i les falleres majors infantils de les comissions al Palau de l’Exposició.

09:15 hores
Camins al Grau / Canyamelar – Grau – Nazaret / Ruzafa A / Ruzafa B

10:30 hores
Zaidía / Malvarosa –Cabanyal – Beteró / Pilar – Sant Francesc

11.45 hores
Roqueta-Arrancapins / Seu – Xerea – Mercat / Pla del Remei – Gran Vía

13:00 hores
Benimàmet – Burjassot – Beniferri / Botànic – la Petxina / El Carmen

15:45 hores
Intercanvi de fotografies entre la Fallera Major de València i les falleres majors de les comissions i imposició de bunyols d´or amb fulles de llorer i brillants per la Fallera Major de València al Palau de l’ Exposició.

16 hores
Seu-Xerea-Mercat

17 hores
Zaidía

18 hores
Russafa a y Russafa B

19 hores
Creu Coberta

Domingo 18 de febrero
09:00 hores
Intercanvi de fotografies entre la Fallera Major de València i les falleres majors de les comissions i imposició de bunyols d´or amb fulles de llorer i brillants per la Fallera Major de València al Palau de l’ Exposició.

09:15 hores
Camins al Grau

10:30 hores
Malvarosa – Cabanyal – Beteró

11:30 hores
Canyamelar – Grau – Nazaret

12:30 hores
El Carmen

16 hores
Jesús

17 hores
Quatre Carreres

18 hores
Pla del Remei-Gran Vía

19:00 hores
Olivereta

Divendres 23 de febrer
21:00 hores
Gran Gala Fallera en el Pabelló 5 de Fira València.

Diumenge 25 de febrer
07:00 hores
Plegària a Santa Bàrbara a l’Església de Sant Joan de l’Hospital.

07:30 hores
Despertà Infantil

07:40 hores
Despertà en col·laboració amb la Falla Mossen Sorell-Corona. Al finalitzar la despertà, final amb un terratrèmol espectacular.
A continuació, s’oferirà un desdejuni faller a tots els participants.

12:30 hores
Entrada de Bandes de Musica

14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

20:00 hores
Crida a les Torres de Serrans. Al finalitzar, efectes de llum i color amb espectacle pirotècnic.

Dijous, 1 de març
14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.
Lliurament del premi Ecoembes al reciclatge a la falla guanyadora.

Dijous, 2 de març
14:00 hores
Mascletà en la plaza del Ayuntamiento.

Dissabte, 3 de març
14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

18:00 hores
Cavalcada del Ninot per l’itinerari següent:
Eixida de la Glorieta, pel carrer de la Pau. Sant Vicent, plaça de l’Ajuntament, Marqués de Sotelo i final al carrer de Xàtiva.

Falles participants:
Albacete–Marvà / García Lorca–Oltá / Santiago Rusiñol–Comte de Lumiares / Quart–Palomar / Duc de Gaeta–Pobla de Farnals / Alberic–Heroi Romeu / Dr. Gil y Morte–Dr. Vila Barberà / Humanista Mariner–Manuel Simó / Arxiduc Carles–Xiva / Quart Extramurs–Velázquez
Entrada de las primeras piezas de la falla municipal
00:00 hores
Mascletà de colors a la plaça de l’Ajuntament.

Dissabte 4 de març
10:00 hores
Concurs del Cant de l´Estoreta, organitzat per la Falla Plaça de l’Arbre i patrocinat per la Junta Central Fallera.
14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

Dilluns, 5 de març
14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

Dimarts, 6 de març
14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

Dimecres, 7 de març
12:00 hores
A l’explanada de la Plaça de Bous, inauguració de Fotur amb Orxatada i Taronjada fallera 2018.

14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament

Dijous, 8 de març
12:00 hores
A l’explanada de la Plaça de bous, inauguració de Fotur amb Orxatada i Taronjada fallera 2018

14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament

18:00 hores
Homenatge de les Forces Armades a les Falleres Majors de València

Divendres, 9 de març
12:00 hores
Eixida de la Ronda Fallera de Cotxes de l’Antigor

14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

Dissabte, 10 de març
14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

00.00 hores
Espectacle Nocturn de Pirotècnia.

Diumenge, 11 de març
11.30 hores
Concert extraordinari de Falles per la Banda Municipal de València

14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament

19 hores
Cavalcada del Patrimoni

Dilluns, 12 de març
14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament

Dimarts, 13 de març
14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament

Dimecres, 14 de març
14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

17:00 hores
Clausura de l’Exposició del Ninot Infantil

17:30 hores
Lectura del veredicte popular i proclamació del Ninot Indultat Infantil de 2017

17:45 hores
Recollida dels ninots infantils per part de les comissions falleres.

Dijous 15 de març
09:00 hores
Plantà de totes les falles infantils

14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

17:00 hores
Clausura de l’ Exposició del Ninot

17:30 horas
Lectura del veredicte popular i proclamació del Ninot Indultat de 2017

17:45 hores
Recollida dels ninots per part de les comissions falleres

00:00 hores
L´alba de les falles amb espectacle pirotècnic a la plaça de l’Ajuntament.

Divendres 16 de març

08:00 hores
Plantà de totes les falles

14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament

16:30 hores
A la tribuna instal·lada davant l’Ajuntament, repart de premis obtinguts per les falles infantils en les diferents seccions, així com de presentacions infantils, Cavalcada del Ninot i Llibrets de Falla

00:00 hores
Castell de focs artificials al passeig de l’Albereda

Dissabte 17 de març
08:30 hores
A la tribuna instal·lada davant de l’Ajuntament, repart de premis obtinguts per les falles en les diferents seccions, així com pels concursos de carrers adornats i il·luminats, presentacions i de Llibrets de Falla.

14:00 hores
Mascletà a la plaza de l’ Ajuntament

15:30 hores. Ofrena a la Mare de Déu dels Desamparats

CARRER SANT VICENT
15.30 h. El Carmen
16.15 h. Benicalap
17.30 h. Campanar
18.30 h. La Roqueta-Arrancapins
20.00 h. Olivereta
21.30 h. Zaidía
23.00 h. Casas Regionales
23.35 h. Juntas Locales
23.40 Santa María Micaela-Martín el Humano
23.45 Fallera mayor infantil de Valencia y corte de honor

CARRER DE LA PAU
15.30 h. Poblats al Sud
16.30 h. Quatre Carreres
18.00 h. Pla del Remei-Gran Vía
19.00 h. Benimàmet-Burjasot-Beniferri
20.45 h. Malva-rosa-Cabanyal-Beteró
22.00 h. Algirós

A la 01:00 hores
Castell de focs artificials al passeig de l’Albereda

Diumenge, 18 de març
11:00 hores
Homenatge al poeta Maximilià Thous, al seu monument, situat a l’encreuament dels carrers de Sagunt i Maximilià Thous, amb la col·laboració especial de la Falla Fra Pere Vives-Bilbao-Maximilià Thous

12:00 hores
Homenatge al Mestre Serrano, que tindra lloc al seu monument de la avinguda del Regne de València.

14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’ Ajuntament

15:30 hores. Ofrena a la Mare de Déu dels Desamparats

CALLE SANT VICENT
15.30 h. Botànic-La Petxina
16.30 h. Quart-Xirivella
18.00 h. Jesús
19.00 h. Mislata
20.00 h. Creu Coberta
21.00 h. El Pilar-Sant Francesc
22.00 h. Patraix
23.00 h. La Seu-El Mercat
23.30 h. Casas Regionales
23.45 h. Falla Plaza de la Merced
23.50 h. Fallera mayor de Valencia y Corte de Honor

CARRER DE LA PAU
15.30 h. Rascanya
16.45 h. Camins al Grau
18.30 h. Russafa A
19.15 h. Russafa B
20.00 h. Pla del Reial-Benimaclet
21.30 h. Canyamelar-Grao-Nazaret
22.45 h. La Xerea

01:30 horas
Nit de Foc al passeig de l’ Albereda

Dilluns 19 de març
11:00 hores
En el pont de Sant Josep, les falleres majors de València i les seues corts d’honor faran una ofrena de flors davant la imatge del patriarca amb la col·laboració especial de la Falla Doctor Olóriz-Arquebisbe Fabián i Fuero. Al finalitzar l’acte, mascletà.

12:00 hores
Missa solemne en honor de Sant Josep a la Seu de València, oficiada per l’arquebisbe de València, Antonio Cañizares, oferida per la Junta Central Fallera i el Gremi de Carpinters, amb l’assistència de les falleres majors de València i les seues corts d’honor

14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’ Ajuntamient.

19:00 hores
Cavalcada del Foc pel carrer Colón, des del carrer Russafa fins a la plaça de la Porta de la Mar.

22:00 hores
Cremà de las falles infantils

22:30 hores
Cremà de la falla infantil que haja aconseguit el primer premi de la secció especial

23:00 hores
Cremà de la falla infantil de la plaça del Ajuntament

00:00 hores
Cremà de totes les falles de València

00:30 hores
Cremà de la falla que haja aconseguit el primer premi de la secció especial

01:00 hores
Focss aeris a la plaça de l’ Ajuntament i cremà de la falla municipal

Fotografia: Sergio Mora